Evden eve e

Evden eve e

Rhoncus ac,ee lacinia, nisl. Aliquam eeeegravida massa eu arcu.

Evden eve ee

Sedgdfgdfgfg eee fdfg

Evden eve ee

Dfdsfdsfdsfdf eee

 Zeki Sezer'e Tunceli'de protesto
 Chavez'den Küba'ya sürpriz ziyaret
 Efes finali kaptı: 68-60
 Ataman: Kupayı almaya geldik
 Efes'in 10. finali
 CHP'de Konak şoku yaşanıyor
 Grevdeki gazetecilere destek yürüyüşü
Hamit: Bayern'de huzurluyum
 Ersan'ın çabası yetmedi: 90-77
 Topbaş: Baykal'la ilgili duyumlarım var

Avrupa'dan Atina'ya azınlık uyarısı

Avrupa Konseyi, Yunanistan'ın azınlık haklarının korunması için yoğun çaba göstermesi gerektiğini bildirdi.

Avrupa Komisyonu İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, 8-10 Aralık 2008 tarihlerinde Yunanistan'a yaptığı ziyaretten sonra hazırladığı raporda, "Azınlık haklarının etkili bir şekilde korunması, çoğulcu toplumların temel direklerinden biridir. Yunanistan'ın halen, bu haklara tam saygı gösterilmesini ve korunmasını sağlamak için daha çok ve yoğun çaba göstermesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Raporda, Batı Trakya'da özellikle eğitim alanında bazı çabalar gösterilmesine rağmen azınlıkların tanınmasının inkarı konusunda derin endişelerin sürdüğü belirtildi.

Yunan mahkemelerinin, bazı azınlık cemiyetlerinin tanınmamasına yol açan aşırı kısıtlayıcı uygulamaları konusunda da ciddi endişelerin bulunduğu belirtilen raporda, yetkililerin azınlık üyelerinin cemiyet kurma hakkından etkili bir şekilde faydalanmalarını mümkün kılmaları gerektiği kaydedildi.

Raporda, Avrupa Konseyi standartlarına uygunluk içinde azınlık gruplarıyla her seviyede devamlı diyaloğun sağlanması amacıyla bir danışma mekanizmasının yaratılması gerektiği de bildirildi.

İnsan Hakları Komiseri Hammarberg ayrıca, yetkililerden azınlık üyelerine Yunan vatandaşlıklarının iade edilmesine yönelik çabalarını bir an önce tamamlamalarını istedi.

Batı Trakya'da islam hukuku uygulanmasıyla ilgili ciddi endişelerin de dile getirildiği raporda, bu uygulamanın Avrupa ve uluslararası insan hakları standartlarıyla bağdaşmadığı belirtilerek, bu uygulamanın gözden geçirilmesi gerektiği ifade edildi.

Raporda, Yunan yetkililere, Avrupa Konseyi'nin Ulusal Azınlıkların Korunmasına ilişkin Çerçeve Sözleşmesi, vatandaşlığa ilişkin Avrupa Konvansiyonu gibi anlaşmaları bir an önce onaylamaları çağrısında bulunuldu.