Evden eve e

Evden eve e

Rhoncus ac,ee lacinia, nisl. Aliquam eeeegravida massa eu arcu.

Evden eve ee

Sedgdfgdfgfg eee fdfg

Evden eve ee

Dfdsfdsfdsfdf eee

 Lizbon'daki nehirde satılık ada
Arama çalışmaları devam ediyor
 Yazıcıoğlu'ndan 'Üşüyorum' şiiri
JİTEM'in faili meçhulleri de iddianamede
DTP'den Savcı Öz'e suçlama
Okulda deney tankı patladı
 Süper Loto çekildi
BBP'nin internet sitesi değiştirildi
Yahudileri çileden çıkaran karikatür
Madonna, ikinci çocuk evlat ediniyor

Türkiye'deki Kadınlar Günü'nden kareler

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, tüm Türkiye'de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.İstanbul 8 Mart Kadın Platformu'nca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kadıköy İskele Meydanı'nda miting düzenlendi. Mitinge katılan gruplar, Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi önünde toplanarak, "Biz kadınlar erkek egemen kapitalist sisteme karşı direniyoruz" yazılı pankartın arkasından sloganlarla mitingin yapılacağı alana doğru yürüdü.

İskele Meydanı'nı dolduran kadınlar Türkçe ve Kürtçe sloganlar attı. Aralarında DİSK, KESK, DTP ve kadın örgütlerinin yer aldığı düzenleme komitesi adına, Türkçe ve Kürtçe ortak bildiri okundu. Ortak bildiride, kadınların hakları için uzun yıllardır mücadele ettiği belirtilerek, ancak kadınların hala şiddete maruz kaldığına dikkat çekildi. "8 Mart'ın ücretli izin ve resmi tatil olmasını istiyoruz" görüşüne yer verilen ortak bildiride, Pipa Bacca'nın Türkiye'de öldürülmesine, taciz ve tecavüz vakalarına işaret edildi.

Bu arada, miting alanında, yüzünü beyaza boyayan ve beyaz kıyafetler giyerek kendisini Pipa Bacca'ya benzetmeye çalışan bir kadın büyük ilgi gördü.

İzmir

İzmir'de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen yürüyüş ve miting, sağanak yağışa rağmen binlerce kadının katılımıyla yapıldı. İzmir 8 Mart Kadın Platformu tarafından Bornova'da düzenlenen etkinlik, Bornova Stadı önünden Cumhuriyet Meydanı'na kadar gerçekleştirilen yürüyüşle başladı.


Sağanak yağış altında yapılan yürüyüşe, binlerce kadın katıldı. Çeşitli kadın örgütleri, sendika ve siyasi partilerin de destek verdiği yürüyüşte kadınlar, cinsiyet ayrımcılığı ile kadına karşı baskı ve şiddete karşı sloganlarla attı.

Özellikle gençlerin yoğun katılım gösterdiği gözlenen etkinlikte kadınlar, taleplerini ıslıklar ve söyledikleri şarkılarla da duyurmaya çalıştı. Kadınlar, yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı'nda "Hergün 8 Mart Hergün Mücadele" sloganıyla miting gerçekleştirdi.

Miting alanına kontrol noktalarında üzerleri aranarak giren kadınlar, eşitlik mücadelesinde bugüne kadar yaşamını yitiren kadınlar anısına bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdi. Miting, konuşmaların ardından kadınların Karadeniz ezgileri eşliğinde oynadıkları horonla son buldu.

Ankara

Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütü üyesi kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Ankara'da yürüyüş düzenledi. Kolej Kavşağı'nda toplanan ve taleplerini içeren pankartlar açan kadınlar, Kürtçe "Kadın, yaşam, özgürlük" şeklinde slogan attı.

Buradan Ziya Gökalp Caddesi'ne yürüyen grup, Türkçe, Kürtçe ve Ermenice şarkı eşliğinde halay çekti. KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de kadına yönelik şiddetin özel ve kamusal alanda artarak devam ettiğini ileri sürdü.

"8 Mart Ankara Kadın Platformu"ndan Medine Adıgüzel, kadınların yüzyıllardır görmezden gelinmeye çalışıldığını ve 21. yüzyılda bile şiddete maruz kaldığını belirtti.